Jazyková škola EASY ENGLISH®
Lutovítova 810, 278 01 Kralupy nad Vlt.
Email: jazykova.skola@easyenglish.cz
Internet: http://www.easyenglish.cz
Tel.: 777 139 398
Občasník plný užitečných rad a tipů pro učení a používání angličtiny číslo 86, vyšlo 23. května 2020
DOVOLENÁ S ANGLIČTINOU VÍKENDOVÉ KURZY ODPOLEDNÍ KURZY E-KURZ KNIHY NEWSLETTER ARCHIV


Vazby dvou sloves - pravidla 1 (Verb patterns - rules 1)

V newsletteru číslo 43 jsme poprvé psali o vazbách dvou sloves a o tom, jak často jejich pomocí angličtina nahrazuje různá souvětí. Abychom takovým anglickým větám dobře rozuměli a současně abychom nepřekládali české věty vždy doslovně a tím většinou „šroubovaně či kostrbatě“, musíme znát pravidla pro vazby dvou sloves v angličtině, neboli takzvané slovesné vzorce (verb patterns). Ale nebojte se – do složitosti chemických a matematických vzorců mají tyto vzorce daleko. Všechno si vysvětlíme v následujících dvou newsletterech, na závěr si pak budete moci otestovat, zda jste vše správně pochopili.

Použití infinitivu a -ing-ového tvaru (gerundia)  

Ne všechna významová slovesa mohou mít bezprostředně za sebou v jedné větě další sloveso – například sloveso go = jít může (go dancing = jít tancovat, go to sleep = jít spát), sloveso read = číst nemůže. Pojí-li se sloveso ve větě s dalším slovesem, musí mít toto druhé sloveso (je vždy významové) jeden z následujících tvarů:

1.   infinitiv bez to – např.: I can play = umím / mohu hrát, I see him play = vidím ho hrát atd. Tento tvar následuje po většině způsobových sloves (can, may, must, should), a po slovesech smyslového vnímání (see, hear, smell, feel). Dále se s ním setkáme v několika málo vazbách – se slovesem make ve významu nutit, dovádět k něčemu, např. you make me laugh / cry = dovádíš mě k smíchu / pláči; they made me leave = donutili mě odejít; a se slovesem let ve významu nechat, dovolit např. let me start = dovolte mi začít. U sloves dare = odvážit se, opovážit se a help = pomoci je možné použít infinitiv s to i bez to.

2.   infinitiv s to – např.: I want to play = chci hrát atd. S tímto tvarem se pojí mnoho anglických sloves. Některá z nich však mohou mít zárověň i vazbu s gerudiem, např.: I started to play / playing = začal jsem hrát, I like to play / playing = rád hraji atd. Někdy mezi prvním slovesem a infinitivem stojí ještě předmět věty, např. they asked me to play = požádali mě, abych zahrál.

3.   gerundium (tvar  na -ing) – např.: I don´t mind playing = nevadí mi hrát atd. Také skupina sloves pojících se s gerundiem je rozsáhlá. Kromě toho je gerundium jediným možným tvarem slovesa po předložkách, např.: I am interested in playing = mám zájem hrát, this machine is for making juice = tohle je stroj na výrobu džusu atd.

Infinitiv i gerundium mohou mít záporný tvar, který se tvoří velmi jednoduše předsunutím záporky not – not to play, not playing. Například: I decided not to play = Rozhodl jsem se, že nebudu hrát; I regret not playing = Lituji, že jsem nehrál. Stejně tak mohou být oba slovesné tvary v trpném rodě(not) to be played, (not) being played. Například: The song started to be played / started being played on the radio last month = Ta píseň začala být hrána v rádiu minulý měsíc.

Někdy mezi oběma významovými slovesy stojí ještě předmět, který vlastně odpovídá podmětu druhé věty, pokud bychom větu se dvěma slovesy převedli na souvětí. Tato varianta se však týká jen některých sloves. Možná to zní složitě, ale všechno by mělo být jasné z následujících příkladů:

They want to help Lucy. = Chtějí pomoci Lucii.
They want me to help Lucy. = Chtějí po mně, abych pomohl Lucii.

I don´t mind driving. = Nevadí mi řídit.
I don´t mind him driving. = Nevadí mi, když on řídí (bude řídit).

I don´t expect to pass the exam. = Nečekám, že tu zkoušku udělám.
I don´t expect John to pass the exam. = Nečekám, že John tu zkoušku udělá.

I like singing. = Rád zpívám.
I like those Danish kids singing. = Líbí se mi, jak ty dánské děti zpívají.

 
Nezapomeňte, že předmět, který vždy klademe hned za první sloveso, se může skládat z více slov (viz poslední příklad).

Jak má ale nebohý student poznat, kdy použít který tvar? Protože použití infinitivu bez to je určeno jasně a jednoduše a nemělo by se s ničím dalším plést, zajímat nás nyní bude jen druhý a třetí bod z předchozího „seznamu“ – tedy infinitiv s to a gerundium. Některá anglická slovesa se pojí pouze s infinitivem, jiná pouze s gerundiem, některá se mohou pojit s oběma tvary bez rozdílu významu a jiná s rozdílem významu. Máme tak celkem 4 skupiny sloves podle typu vazby s dalším slovesem…

Určitě již hledáte nějaké pravidlo nebo pomůcku, s jejíž pomocí se nebudete muset učit všechna slovesa z jednotlivých „škatulek“ nazpaměť. Už za chvíli se takové pomůcky dočkáte, jen pojďme pěkně popořádku – nejprve si představíme několik základních sloves, která se pojí s infinitivem s to.

Některá slovesa, pojící se s infinitivem s to:

afford = dovolit si; agree = souhlasit, shodnout se; aim = usilovat, mířit; attempt = pokusit se; decide = rozhodnout se; deserve = zasluhovat; fail = neuspět; hope = doufat; learn = naučit se; manage = podařit se; offer = nabídnout; plan = plánovat; promise = slíbit; refuse = odmítnout; threaten = hrozit

Příklady ve větách:  
She agreed to correct the mistakes. = Souhlasila s tím, že opraví chyby.
We couldn´t afford to go there. = Nemohli jsme si dovolit tam jet.
They managed to repair it. = Podařilo se jim to opravit.
He refuses to withdraw his decision. = Odmítá vzít zpět své rozhodnutí.

Příště se už dočkáte slíbené pomůcky – čestné slovo!

ht Mgr. Pavel Rynt - EASY ENGLISH © 2017