Jazyková škola EASY ENGLISH®
Lutovítova 810, 278 01 Kralupy nad Vlt.
Email: jazykova.skola@easyenglish.cz
Internet: http://www.easyenglish.cz
Tel.: 315 727 581
Občasník plný užitečných rad a tipů pro učení a používání angličtiny číslo 49, vyšlo 7. října 2012
DOVOLENÁ S ANGLIČTINOU VÍKENDOVÉ KURZY ODPOLEDNÍ KURZY E-KURZ KNIHY NEWSLETTER ARCHIV


Hen party etc. – Life in Britain 2 (Britské reálie 2)

 

Vyrazíte-li v pátek nebo v sobotu večer v Anglii do centra aspoň trochu většího města, může se vám naskytnout u nás zcela nezvyklá podívaná. Potkáte skupinky Super-, Bat- a Spidermanů, podivných transvestitů, skupinky dívek v minisukních nebo jakémkoli jiném  jednotném oděvu a účesu (barva vlasů může být naprosto libovolná – od zelené po fialovou). Konkrétní skupinka může mít i speciálně pro tuto příležitost potištěná trička (např. s nápisem Bournemouth July 2012). Máte pocit, že jste se ocitli uprostřed nějakého festivalu či karnevalu.

Nejedná se však o nic jiného, než o loučení se svobodou – ano, jedna z dívek (či jeden z Batmanů) se bude brzy vdávat/ženit. Nevěstu můžete někdy ve skupině rozpoznat podle symbolického závoje.  Tato hlučná forma dámské/pánské jízdy má v Británii dlouhou tradici a odehrává se často formou celovíkendové pařby v nějakém oblíbeném letovisku.

Mimochodem, jak zní anglický název pro tuto zběsilou jízdu? Záleží na tom, zda jde o ženy, nebo o muže:  hen party / stag party; hen = slepice, stag = jelen, hřebeček (skotská angličtina), muž bez partnerky (na konkrétním večírku), v nářečí též: samec, kohout, beran; další významy slova stag zde nejsou relevantní (burzovní spekulant, práskač).

 

Queuing

Pokud přicházíte v Británii na autobusovou zastávku a neuvědomíte si, že nejste v Česku, může se vám přihodit nepříjemné faux pas – postavíte-li se co nejblíž místa, kde očekáváte, že bude vchod do autobusu, až autobus dorazí, stanete se terčem nepříjemných pohledů nebo verbálního upozornění. Ano, kdekoli se na něco čeká, Britové ukázněně vytvoří frontu (queue – čti [kju:], v americké angličtině line) a zastávka autobusu není výjimkou. Zapomeňte tedy na české strkanice a souboje ostrých loktů! Britové vůbec (a Angličané speciálně) mají v drtivé většině respekt k pravidlům všeho druhu. O pravidlech se nediskutuje a nevymýšlí, jak je obejít, pravidla se prostě dodržují a současně se neúprosně vyžaduje jejich dodržování od ostatních.

 

Máte-li sami nějaký osobní postřeh ohledně zajímavých odlišností běžného života v anglicky mluvících zemích od tuzemska, prosím, pošlete mi jej e-mailem na: pavel.rynt@easyenglish.cz
možná jej zařadíme do některého dalšího dílu o reáliích.

Copyright Mgr. Pavel Rynt - EASY ENGLISH © 2008